top of page
Nisa Factory

Továrna

Areál bývalé Herzigovy továrny disponuje velkorysými prostory, které jsou připomínkou slavné textilní historie našeho regionu. V době své největší prosperity textilka zaměstnávala až 300 lidí a 1000 tkalcovských stavů. Dominantou továrního areálu je 35 metrů vysoký komín, který dnes již neplní svou funkci, ale plánujeme s ním kreativně pracovat v rámci uměleckých rezidencí. Chloubou celého komplexu je nádherný prostor bývalé přádelny, která se stala  galerijním prostorem.

LIBEREC - 15 min          |      PRAHA - 1 h          |         DRÁŽĎANY - 2 h

POLOHA TOVÁRNY

Areál továrny se nachází v Jablonci nad Nisou v krásné přírodě na úpatí Jizerských hor, necelých 6 km od horské obce Bedřichov a lyžaři vyhledávané Jizerské magistrály. Areálem továrny protéká Bílá Nisa, která pramení v nedaleké přírodní rezervaci Klikvová louka. Fungování továrny bylo odjakživa úzce spjato s divokou přírodou kolem. Vodní proud Bílé Nisy zprvu plnil funkci pohonné síly pro tovární provoz. Ve 40. letech 19. století ho však nahradil výkonnějsí parní stroj. Dřevo z přilehlých lesů sloužilo jako palivo pro chod textilky a bylo využito i pro stavbu samotné továrny. Během rekonstrukce prostoru Velké galerie byly odhaleny původní trámy podpírající strop. Nejdelší z nich měří impozantních 18 metrů.

Rok 1798

Nisa Factory

Historie továrenského komplexu sahá do roku 1798. 

Umění | Věda | Technologie 

PROSTORY NISA FACTORY

Bývalá Herzigova továrna patří mezi dominanty pomezí Mšena nad Nisou a Rýnovic v Jablonci nad Nisou.  Textilní výrobu vystřídala v posledním století výroba bižuterní.

Díky nadšení pro historii a tradici se velkolepé industriální prostory se mění  na centrum pro současné umění, vědu a technologie a daří se jim vdechnout  nový život.

Výstavní prostory
1-32.jpg

Muzeum výroby korálků

Stálá expozice skleněných perlí a bižuterie vzdává hold regionálnímu řemeslu a tradici. Potkává se zde historie a současnost tohoto unikátního oboru. K vidění jsou historické stroje na broušení, navíjení skleněných perlí a sekání skleněných tyčinek z 19. a 20. století., unikátní kolekce skleněných vinutých květinových broží broušených , vinutých a mačkaných kloboukových a klopových jehlic z meziválečného období.  

Umění | Věda | Technologie | Historie

Galerie

Nisa Factory disponuje galerijním prostorem o celkové výměře 850 m2 a kapacitě 250 osob.

 

Prostory budou sloužit k prezentaci současného výtvarného a scénického umění. Zároveň se stanou důstojným místem, kde se bude moci veřejnost prostřednictvím přednášek a debat aktivně účastnit dialogu s umělci, odborníky a  významnými osobnostmi  napříč oborovým spektrem.

Expozice českého sklářství a bižuterie 

Galerijní prostor jako důstojné místo, kde se veřejnost prostřednictvím  výstav, prezentací, přednášek a debat aktivně účastní dialogu s odborníky, umělci a významnými osobnostmi napříč oborovým spektrem.  Rekonstrukce prostoru bývalé přádelny proběhla díky Národnímu programu podpory cestovního ruchu v regionech.  Opravy probíhaly ve třech etapách, v roce 2022 byla dokončena Expozice českého sklářství III. etapa, která byla slavnostně otevřena výstavou Big Bead. 

Umění | Věda | Technologie | Historie

Korálková továrna

Srdcem továrny je výroba skleněných perlí, v roce 2016 jsme zpřístupnili návštěvníkům výrobní provozy továrny.  

Představujeme současnou výrobu skleněných korálků. Při Vaší návštěvě poznáte suroviny, formy - kaplíky,  typy skel, jednotlivé druhy korálků a technologické postupy. Můžete nahlédnout do rumplovacích strojů, poznat, jak se brousí korálky na ručních i automatických brusech. Prohlédnout si provoz leštění korálků v pásové elektrické peci. Uděláte si vlastní představu kolik práce, trpělivosti a lidského umu se skrývá v jednom korálku.

Sklářská dílna a výtvarný ateliér

Důležitou součástí naší činnosti je podpora místního tradičního řemesla a kreativního účení. Nabízíme Vám programy a worshopy na míru v sklářské dílně a výtvarném ateliéru. Seznámíme Vás s prací u sklářského kahanu, můžete si vyzkoušet práci se sklem a jeho následné zpracování v podobě šperku nebo skleněného objektu.

V Nisa Factory si také klademe za cíl podporovat nové talenty se zájmem o vědu a technologie. Za tímto účelem jsme se rozhodli přeměnit část budoby továrny na technologický hub. Tento prostor bude určen nejen pro vzdělávání, a to prostřednictvím přednášek a workshopů s odborníky, ale také pro samotnou realizaci projektů nastupující generace. Seznámit se můžete s aplikací 3D tisku při tvorbě designu současného šperku, navrhnout si a vyrobit vlastní kolekci pod názvem Circulum. 

Ostatní prostory
bottom of page