top of page

Galerie Nisa Factory byla pro výstavní účely otevřena v prosinci 2021 v prostoru bývalé výrobní haly ve Mšeně nad Nisou, v továrně s historií sahající do konce 18. století. Je situovaná v druhém nadzemním podlaží do prostoru bývalé přádelny a se svými 800 m2 je velkorysým otevřeným prostorem.

Galerie si klade za cíl představovat v rámci pravidelně konaných výstav přehlídky zejména současného výtvarného umění. Základním smyslem je prezentace zaměřená na propojení genia loci a místní paměti se současnou uměleckou a uměleckořemeslnou produkcí. Tyto aspekty totiž po staletí utvářely umělecký, kulturní a hospodářský obraz místa a formují jeho podobu i v dnešních dnech.

 

Monografické i skupinové přehlídky mají potenciál, při zachování vysoké umělecké úrovně, obsáhnout pluralitu koncepcí a současných postmoderních přístupů. Prostor umožňující propojit prostorové instalace s klasickým závěsným obrazem i novými médii tak doplní stávající nabídku prezentace současného umění v širším regionu.

Buď kreativní s Monikou Immrovou.jpg

Buď kreativní s  Monikou Immrovou    6.6.2024  v  18  hodin

Beseda o její sochařské tvorbě – Monika Immrová se zaobírá především hmotou a světlem. Vytváří prostor. Důležité jsou pro ní rozměry, proporce, naklonění, přirozený růst a účinnost jednotlivých materiálů, a to vzhledem ke konečnému působení celku. Socha je pro Moniku Immrovou možnost.

Narozena 1970 v Lounech / 1992–1995 Výtvarná škola Václava Hollara v Praze / 1995–2001 Akademie výtvarných umění v Praze (Ph.D., 2018) / 1997 Kunstakademie Stuttgart (stáž) / 1999–2000 Hochschule für Bildende Künste, Drážďany (stáž) / 2011 Raketenstation Hombroich, Německo (rezidenční pobyt)

Vstupné dobrovolné.

Muzejní noc pod Ještědem                     17.5. 2024  v  18 -22 hodin

18:00 – 21:00   samoobslužná korálková dílna a workandshop

18:00 – 21:00   ORBITA workshop z 3D recyklovaných komponentů v ateliéru                                        

18:00 – 21:00   Buď kreativní s Karlem Sobotkou 

18:30 – 19:00   komentovaná prohlídka expozice výroby korálků

 

19:30 – 20:00  komentovaná prohlídka výstavy KRAJINA CIVILIZACE


22:00               zavíráme bránu

Vstupné dobrovolné na komentované prohlídky a Buď kreativní s Karlem Sobotkou., cena korálkové dílny a workshopu ORBITA  50,- Kč. 

muzejni-noc2024-FBevent (1).jpg
KS.jpg

Buď kreativní s  Karlem Sobotkou    17.5.2024  v  18 - 21  hodin

Skleněné figurky z dílny skláře Karla Sobotky jsou svým designem jedinečné, jelikož každá figurka vzniká čistou ruční prací bez použití jakýchkoliv forem. Každá skleněná figurka má své osobní kouzlo, vypovídající o vztahu a umění sklářského řemesla jeho tvůrce. Při pohledu na jeho umění foukání skla vypadá proces výroby skleněné figurky jednoduše, opak je ale pravdou. Přijďte se  přesvědčit o mistrovském umění pana Sobotky.

Vstupné dobrovolné.

Buď kreativní se Zdeňkem Lhotským      19.4 2024  v  18  hodin

Výtvarník, sklář Zdeněk Lhotský Vás seznámí se svými technologickými a uměleckými zkušenostmi.  Můžete se dozvědět jak komponuje své barevné struktury uvnitř skleněné hmoty. Jak pracuje v nebarevných reliéfech inspirovaných Fresnelovou lupou a tvoří menší či větší plošné kompozice. Jak a kde vznikají jeho velkoformátové tužkové kresby a mnoho dalšího...

Vstupné dobrovolné.

Buď kreativní s Zdeněk Lhotský web.png
Domek.jpg

Kreativní příměstský tábor              29.7. -  2. 8. 2024

Letošní léto budeme již tradičně pokračovat se sklářskou a textilní tématikou, ale tentokrát nahlédneme i do architektury spjaté se vznikem místní sklářské tradice.
 

Věkové rozmezí děti 6-12let. Rezervaci je možné vytvořit již nyní prostřednictvím online formuláře: https://forms.gle/P4qhrHjHKX2FqmgR9

 

Cena: 3900,- kč za celý pobyt.      Možný je i denní pobyt za 850kč /den.

 

Cena zahrnuje péči dvou lektorek (tento rok mě opět doplní Majda Halamová) 8hodin/den, 1x oběd/den + zajištění pitného režimu, veškerý materiál pro kreativní dílny, návštěvu muzea, galerie i provozu výroby korálí. Svačiny si děti nosí sami.

 

Pro naladění se na atmosféru z uplynulých ročníků se podívejte sem:

https://www.facebook.com/nisafactory/videos/346153441058575

 

Už nyní se na vás s týmem v Nisa Factory moc těšíme!

Buď kreativní s
Zdeněk Lhotský a David Vávra               5.4 2024  v  17  hodin

Přátelé David Vávra a Zdeněk Lhotský budou debatovat nejen o umění, 

architektuře a současných tématech.  Jistě bude i chvilka poezie.

Vstupné 90,- Kč - vstupenky k dostání na místě.

 

Vstupenky možné rezervovat na info@nisafactory.cz

Zdeněk Lhotsky a David Vávra na web.png
Korálkoví lyžaři.jpg
Kreativní  dílna Lyžaři                                     10.2.2024  v 9 - 14 hodin

V rámci Jizerské 50 50krát jinak  od 9:00 - 14:00 hodin  

 

Korálková dílna myslí na děti i dospěláky. Kdo miluje zimní sporty a korálky, pro toho je jak stvořená výroba korálkových lyžařů. Hůlky a lyže umíme také. Kdo chce mít svého korálkového lyžaře doma, ať si kreativní dílnu nenechá ujít.

Cena 50,- Kč za lyžaře.

Buď kreativní s Kamilou Parsi                    10.2.2024  v 10 - 14 hodin

Skleněný svět výtvarnice Kamily Parsi (*1977) je pestrý. Svou tvorbou zprostředkovává jedinečné setkání se sklem od miniatury skleněného špendlíku, přes autorské šperky, vánoční ozdoby, až po monumentální závěsné objekty.

Při práci se sklem kombinuje téměř všechny techniky známé od počátku kahanové výroby u nás, přičemž usiluje o maximální využití jeho úžasných vlastností. Tvoří výhradně tradičními postupy bez použití strojní technologie a forem. Každý kus je neopakovatelný originál.

Vstupné dobrovolné.

Buď kreativní na web.jpg

Buď kreativní s Annou Strnadovou     25.11.2023  v  10 - 14  hodin

Lektorka Anna Strnadová vysvětlí a ukáže možnosti, kreativní techniky malby do dřeva a výroba dřevoobrazů.

Anna Strnadová začínala u tance, produkuje pohybově divadelní projekty ve veřejném prostoru. Působí v uměleckých skupinách ArtproProstor a Nezdar. Ráda tvoří. Stále hledá  způsoby, jak vyjádřit to, co se odehrává uvnitř její hlavy. Kresba je pro ní svátek, kdy se může uzavřít do svých myšlenek a soustředit se pouze na jedno. Na tah. Tužky, inkoustu, digitální tužky. Kreslí na papír, na dřevo a do ipadu.

Vstupné dobrovolné, cena za výrobek 250 Kč/kus

Prezentace a networking v Kreatives Sachsen                       21.10. 2023

Projekt Prezentace a networking v rámci Kreatives Sachsen představí vybraných sedm aktérů kulturního a kreativního sektoru z Libereckého kraje, v rámci na prezentaci  uspořádané v součinnosti s Glasmuseum Weißwasser a Kreatives Sachsen. Mentální i fyzický prostor pro vznik jednotlivých prací vybraným aktérům-profesionálům nabídlo kulturní a kreativní centrum NISA FACTORY. Smyslem projektu je podpořit mobilitu místních kreativců, propojit je s aktéry zaměřenými na obdobný kulturní a kreativní sektor a napomoci prezentovat vlastní kompetence a rozšířit vlastní dovednosti.

Bud kreativ s Zdenkou Huskovou.jpg

Buď kreativní s Zdenkou Huškovou     2.9.2023  v  10 - 15  hodin

Buď kreativní se Zdenou Huškovou v sobotu 2. 9. od 10:00 do 15:00 hodin.

Grafička Zdenka Hušková je známá svojí pečlivostí a trpělivostí, ale také svým nadhledem a specifickým černým humorem. Pro sobotní setkání připravila grafickou ateliérovou dílnu s možností osvojit si základní pravidla linorytu a pomocí ručního lisu vytisknout vlastní grafiku, a také pracovat s již vytištěnou grafikou a korálky.

Vstupné dobrovolné, cena za výrobek 70 Kč/kus

Komentovaná prohlídka výstavou     31.8.2023  v  18:00 hodin

Kurátorka výstavy Markéta Kroupová za účasti autorů představí aktuální tvorbu sedmi vybraných umělců  tvořících v regionu Libereckého kraje Libuše Dlabola Pražákové, Zdeny Huškové,  Jana Měřičky, Aleše Nováka, Tomáše Plesla, Petry Švecové a Vladimíra Vély. 

Vstupné dobrovolné

Severní prostor fb udalost 50_edited.jpg

Komentovaná prohlídka výstavou     22.6.2023  v  18:00 hodin

Kurátorka výstavy Markéta Kroupová za účasti autorů představí aktuální tvorbu sedmi vybraných umělců  tvořících v regionu Libereckého kraje Libuše Dlabola Pražákové, Zdeny Huškové,  Jana Měřičky, Aleše Nováka, Tomáše Plesla, Petry Švecové a Vladimíra Vély. 

Vstupné dobrovolné

Buď kreativní s Ludmilou Šikolovou  8.6. 2023  v 18  hodin

Cyklus Buď kreativní s ...

Designérka a výtvarnice Ludmila Šikolová se zaměřuje na autorský šperk, pro který využívá nejrůznější klasické i netradiční materiály. V rámci diskuzního setkání představí nejen svou tvorbu, ale i pedagogické aktivity.  Můžete se těšit na obrazovou prezentaci, diskuzi a ukázku vlastní kreativní práce.

Vstupné dobrovolné..

Lida na webjpg.jpg
Muzejní noc pod Ještědem

Muzejní noc pod Ještědem   19.5.2023  18:00 - 23:00 

​18:00 - 22:30 hodin  samoobslužná korálková dílna a work and shop korálková výzva: 3 aktivity pro akční návštěvníky 

Kreativní skok do historie – tematické propojení ateliéru galerie a dílen Muzea výroby korálků

18:30 komentovaná prohlídka s Markétou Kroupovou - kurátorkou výstavy regionálních umělců Zdeny Huškové, Jana Měřičky, Aleše Nováka, Tomáše Plesla, Libuše Pražákové, Petry Švecové, Vladimíra Vély – „SEVERNÍ PROSTOR – PROSTOR PRO DIALOG“​

 

​18:00 - 22:30 hodin korálková kavárna - pivo / limo / víno / snack

Buď kreativní s Janem Schindlerem  1.4. 2023  10 - 15 hod

Cyklus Buď kreativní s ...

Přehlídka rytí skla s mistrem oboru spolu s žáky SUPŠS Železný Brod. Nabízíme možnost vyrýt si vlastní skleničku. Tento skvost se vám doma bude určitě hodit i jako vzpomínka.
Skleničky budou k dispozici na místě akce.
Cena 100,- Kč zahrnuje rytí a materiál.

Janem Schindlerem III.png
Janem Schindlerem III.png

Buď kreativní s Janem Schindlerem  9.3.2023  17:30 

Cyklus Buď kreativní s ...

Neformální moderovaná diskuzní setkání o umění, a tvorbě, aktuálních tématech z regionu, Čech a zahraničí umožní nahlédnout pod pokličku kreativců nejrůznějších oborů. 

 

Jan Schindler. rytec skla a pedagog, úspěšný účastník řady sympozií a mezinárodních workshopů. Své umění představil opakovaně nejen v Japonsku, ale i ve světoznámém muzeu sklav americkém Corningu.

Ateliér opening 1. 3. a 22. 3. 2023  16:30

Dne  1. března a 23. března 2023  v 16.30 hod představíme  koncept Kreativního centra NISA FACTORY pro školská i zájmová zařízení.

 

Setkání zahájíme prohlídkou expozice výroby korálků, provedeme Vás aktuální výstavou a ukážeme Vám prostory galerie NISA FACTORY, v novém ateliéru představíme portfolio edukačních a výtvarných aktivit. V nabídce vzdělávací a kreativní nabídky pro rok 2023 pracujeme s osnovami RVP předškolního i školního vzdělávání a zohledníme vaše požadavky.

Učiteli učiteli nadpis.png
OPEN CALL.jpg

Otevřená výzva pro přípravu návrhu uměleckého  díla
a jeho prezentaci v Glasmuseum Weißwasser Sasko

Jste umělkyně / umělec reflektující ve své tvorbě sklářství a příbuzné obory, jeho historii, udržitelnost a budoucnost? Máte schopnost své myšlenky realizovat, obhájit a prezentovat svoji práci v sousedním v Sasku?

Smyslem je seznámit příznivce partnerského sklářského muzea ve Weißwasseru se sklářskou historií a tvorbou vznikající v současné době v Jablonci nad Nisou a jeho okolí, navázat kontakt s místními kreativci a otevřít do budoucna prostor pro spolupráci nejen v oblasti sklářství.

Termín realizace září–říjen 2023

Jizerská 50 padesátkrát jinak - Po stopách MUHU
 

V sobotu 11. února 2023 se na Vás opět těšíme na Jizerská 50 padesátkrát jinak, letos se vydáme po stopách MUHU.

Program:
9.00  - 12.00 kreativní dílny pro děti v Nisa Factory
15.30 - 18.00  Dej si 50 s Vikýřem v zahradě pivovaru Volt
16.30 - 18.00  beseda s Davidem Vávrou a Štěpánem Kučerou 

                      salonek pivovaru Volt

18.00 - 20.00  průvod po stopách MUHU od pivovaru Volt

Na závěr průvodu Jizerská 50 padesátkrát jinak 2023 zazní nová Píseň ducha Muhu  od Iuventus gaude, která přivítá  mytického ochránce Jizerských hor k jablonecké přehradě.

Jizerska 50 50 jinak 2023.jpg

Umělecká rezidence 2021 - 2022

Studio SKUBB.

Jan Salanský a Jakub Neufuss

Výstupem umělecké rezidence je stálá expozice Big Bead.

V hlavní roli skleněný korálek. Točí se kolem nás.

Tak malý a přesto jeho dopad vidíme po celém světě.


Jakub Neufuss a Jan Salanský představují expozici, která je nejen o skle. Reaguje na skutečnosti dnešní doby a často surealistickým pohledem poukazují na kolotoč světa. Pravá střídá levou! Propojují neslučitelné kontexty, které promítají do soch, obrazů, instalací či ArtDesignových prvků. Hravým ale přímočarým způsobem výstava prezentuje roční práci těchto dvou mladých umělců

Kreativní příměstský tábor  / 2022

V prostoru historické továrny, pár metrů od Bílé Nisy, objevíte kořeny sklářského řemesla.

Pestrý a zábavný program zahrnující kreativní aktivity, sociální dovednosti, pohybové a ekologické hry dětí již od 5 do 10 let.

Součástí týdenního pobytu je i navštívení galerie a vytvoření vlastní expozice. Rodiče jsou zvaní na závěrečnou vernisáž.

Termíny:  18. 7. - 22. 7. a  15. 8. - 19. 8. 2022 od 8 do 16 hodin.

                                               

Domek.jpg

Black Box 2021

Otevření  stálé expozice historických vinutých perlí, skleněných květinových broží v kontrastu současného moderního umění umělců Lucie Švitorkové, Jana Salanského a Jakuba Neufusse. 

Heavy Dots 2019

Výstava Heavy dots představila tři mladé umělce Michaelu Spružinovou, Lucii Švitorkovou a Davida Mazance zabývající se různými disciplínami, mezi nimiž převládá sklo a malba. Hlavním pojítkem této výstavy je různá podoba skleněného korálku, bodu či tečky.

Potoky perel 2021

Lesk skleněných korálů ve větvích stromů, v trávě, v potoku protékajícím zahradou areálu Nisa Factory zavedl diváky mezi kulisy velkoformátových pláten ilustrací Matyáše Proška ze stejnojmenné knihy Potoky perel. Scénografie procházky si magicky pohrála s industriálním prostorem továrny. Tmavá zákoutí  továrny ožila hrou světel doplněnou o audiovizuální efekty.  Scénografie MgA. Anna Strnadová

1-31.jpg

Andělé Jizerských hor 2019

SKUBB. s jizerským šperkem, ilustrátor MAT, výtvarnice Ištabela Barela, sochař Andrey Krasnopevtsev, architektka Pavlína Mullerová a Eliška Mullerová, výtvarnice a restaurátorka Petra Filipovská, šperkařka Renata Vydrová a poetické duo Pol Eno  připravili  jedinečnou objektovou, výtvarnou výstavu vycházející z dlouholeté historie sklářského kraje.

ARA_9629.jpg
Potoky perel.jpg
bottom of page