top of page

Galerie Nisa Factory byla pro výstavní účely otevřena v prosinci 2021 v prostoru bývalé výrobní haly ve Mšeně nad Nisou, v továrně s historií sahající do konce 18. století. Je situovaná v druhém nadzemním podlaží do prostoru bývalé přádelny a se svými 800 m2 je velkorysým otevřeným prostorem.

Galerie si klade za cíl představovat v rámci pravidelně konaných výstav přehlídky zejména současného výtvarného umění. Základním smyslem je prezentace zaměřená na propojení genia loci a místní paměti se současnou uměleckou a uměleckořemeslnou produkcí. Tyto aspekty totiž po staletí utvářely umělecký, kulturní a hospodářský obraz místa a formují jeho podobu i v dnešních dnech.

 

Monografické i skupinové přehlídky mají potenciál, při zachování vysoké umělecké úrovně, obsáhnout pluralitu koncepcí a současných postmoderních přístupů. Prostor umožňující propojit prostorové instalace s klasickým závěsným obrazem i novými médii tak doplní stávající nabídku prezentace současného umění v širším regionu.

Bud kreativ s Zdenkou Huskovou.jpg

Buď kreativní s Zdenkou Huškovou     2.9.2023  v  10 - 15  hodin

Buď kreativní se Zdenou Huškovou v sobotu 2. 9. od 10:00 do 15:00 hodin.

Grafička Zdenka Hušková je známá svojí pečlivostí a trpělivostí, ale také svým nadhledem a specifickým černým humorem. Pro sobotní setkání připravila grafickou ateliérovou dílnu s možností osvojit si základní pravidla linorytu a pomocí ručního lisu vytisknout vlastní grafiku, a také pracovat s již vytištěnou grafikou a korálky.

Vstupné dobrovolné, cena za výrobek 70 Kč/kus

Komentovaná prohlídka výstavou     31.8.2023  v  18:00 hodin

Kurátorka výstavy Markéta Kroupová za účasti autorů představí aktuální tvorbu sedmi vybraných umělců  tvořících v regionu Libereckého kraje Libuše Dlabola Pražákové, Zdeny Huškové,  Jana Měřičky, Aleše Nováka, Tomáše Plesla, Petry Švecové a Vladimíra Vély. 

Vstupné dobrovolné

Severní prostor fb udalost 50_edited.jpg

Komentovaná prohlídka výstavou     22.6.2023  v  18:00 hodin

Kurátorka výstavy Markéta Kroupová za účasti autorů představí aktuální tvorbu sedmi vybraných umělců  tvořících v regionu Libereckého kraje Libuše Dlabola Pražákové, Zdeny Huškové,  Jana Měřičky, Aleše Nováka, Tomáše Plesla, Petry Švecové a Vladimíra Vély. 

Vstupné dobrovolné

Buď kreativní s Ludmilou Šikolovou  8.6. 2023  v 18  hodin

Cyklus Buď kreativní s ...

Designérka a výtvarnice Ludmila Šikolová se zaměřuje na autorský šperk, pro který využívá nejrůznější klasické i netradiční materiály. V rámci diskuzního setkání představí nejen svou tvorbu, ale i pedagogické aktivity.  Můžete se těšit na obrazovou prezentaci, diskuzi a ukázku vlastní kreativní práce.

Vstupné dobrovolné..

Lida na webjpg.jpg
Muzejní noc pod Ještědem

Muzejní noc pod Ještědem   19.5.2023  18:00 - 23:00 

​18:00 - 22:30 hodin  samoobslužná korálková dílna a work and shop korálková výzva: 3 aktivity pro akční návštěvníky 

Kreativní skok do historie – tematické propojení ateliéru galerie a dílen Muzea výroby korálků

18:30 komentovaná prohlídka s Markétou Kroupovou - kurátorkou výstavy regionálních umělců Zdeny Huškové, Jana Měřičky, Aleše Nováka, Tomáše Plesla, Libuše Pražákové, Petry Švecové, Vladimíra Vély – „SEVERNÍ PROSTOR – PROSTOR PRO DIALOG“​

 

​18:00 - 22:30 hodin korálková kavárna - pivo / limo / víno / snack

Buď kreativní s Janem Schindlerem  1.4. 2023  10 - 15 hod

Cyklus Buď kreativní s ...

Přehlídka rytí skla s mistrem oboru spolu s žáky SUPŠS Železný Brod. Nabízíme možnost vyrýt si vlastní skleničku. Tento skvost se vám doma bude určitě hodit i jako vzpomínka.
Skleničky budou k dispozici na místě akce.
Cena 100,- Kč zahrnuje rytí a materiál.

Janem Schindlerem III.png
Janem Schindlerem III.png

Buď kreativní s Janem Schindlerem  9.3.2023  17:30 

Cyklus Buď kreativní s ...

Neformální moderovaná diskuzní setkání o umění, a tvorbě, aktuálních tématech z regionu, Čech a zahraničí umožní nahlédnout pod pokličku kreativců nejrůznějších oborů. 

 

Jan Schindler. rytec skla a pedagog, úspěšný účastník řady sympozií a mezinárodních workshopů. Své umění představil opakovaně nejen v Japonsku, ale i ve světoznámém muzeu sklav americkém Corningu.

Ateliér opening 1. 3. a 22. 3. 2023  16:30

Dne  1. března a 23. března 2023  v 16.30 hod představíme  koncept Kreativního centra NISA FACTORY pro školská i zájmová zařízení.

 

Setkání zahájíme prohlídkou expozice výroby korálků, provedeme Vás aktuální výstavou a ukážeme Vám prostory galerie NISA FACTORY, v novém ateliéru představíme portfolio edukačních a výtvarných aktivit. V nabídce vzdělávací a kreativní nabídky pro rok 2023 pracujeme s osnovami RVP předškolního i školního vzdělávání a zohledníme vaše požadavky.

Učiteli učiteli nadpis.png
OPEN CALL.jpg

Otevřená výzva pro přípravu návrhu uměleckého  díla
a jeho prezentaci v Glasmuseum Weißwasser Sasko

Jste umělkyně / umělec reflektující ve své tvorbě sklářství a příbuzné obory, jeho historii, udržitelnost a budoucnost? Máte schopnost své myšlenky realizovat, obhájit a prezentovat svoji práci v sousedním v Sasku?

Smyslem je seznámit příznivce partnerského sklářského muzea ve Weißwasseru se sklářskou historií a tvorbou vznikající v současné době v Jablonci nad Nisou a jeho okolí, navázat kontakt s místními kreativci a otevřít do budoucna prostor pro spolupráci nejen v oblasti sklářství.

Termín realizace září–říjen 2023

Jizerská 50 padesátkrát jinak - Po stopách MUHU
 

V sobotu 11. února 2023 se na Vás opět těšíme na Jizerská 50 padesátkrát jinak, letos se vydáme po stopách MUHU.

Program:
9.00  - 12.00 kreativní dílny pro děti v Nisa Factory
15.30 - 18.00  Dej si 50 s Vikýřem v zahradě pivovaru Volt
16.30 - 18.00  beseda s Davidem Vávrou a Štěpánem Kučerou 

                      salonek pivovaru Volt

18.00 - 20.00  průvod po stopách MUHU od pivovaru Volt

Na závěr průvodu Jizerská 50 padesátkrát jinak 2023 zazní nová Píseň ducha Muhu  od Iuventus gaude, která přivítá  mytického ochránce Jizerských hor k jablonecké přehradě.

Jizerska 50 50 jinak 2023.jpg

Umělecká rezidence 2021 - 2022

Studio SKUBB.

Jan Salanský a Jakub Neufuss

Výstupem umělecké rezidence je stálá expozice Big Bead.

V hlavní roli skleněný korálek. Točí se kolem nás.

Tak malý a přesto jeho dopad vidíme po celém světě.


Jakub Neufuss a Jan Salanský představují expozici, která je nejen o skle. Reaguje na skutečnosti dnešní doby a často surealistickým pohledem poukazují na kolotoč světa. Pravá střídá levou! Propojují neslučitelné kontexty, které promítají do soch, obrazů, instalací či ArtDesignových prvků. Hravým ale přímočarým způsobem výstava prezentuje roční práci těchto dvou mladých umělců

Kreativní příměstský tábor  / 2022

V prostoru historické továrny, pár metrů od Bílé Nisy, objevíte kořeny sklářského řemesla.

Pestrý a zábavný program zahrnující kreativní aktivity, sociální dovednosti, pohybové a ekologické hry dětí již od 5 do 10 let.

Součástí týdenního pobytu je i navštívení galerie a vytvoření vlastní expozice. Rodiče jsou zvaní na závěrečnou vernisáž.

Termíny:  18. 7. - 22. 7. a  15. 8. - 19. 8. 2022 od 8 do 16 hodin.

                                               

Domek.jpg

Black Box 2021

Otevření  stálé expozice historických vinutých perlí, skleněných květinových broží v kontrastu současného moderního umění umělců Lucie Švitorkové, Jana Salanského a Jakuba Neufusse. 

Heavy Dots 2019

Výstava Heavy dots představila tři mladé umělce Michaelu Spružinovou, Lucii Švitorkovou a Davida Mazance zabývající se různými disciplínami, mezi nimiž převládá sklo a malba. Hlavním pojítkem této výstavy je různá podoba skleněného korálku, bodu či tečky.

Potoky perel 2021

Lesk skleněných korálů ve větvích stromů, v trávě, v potoku protékajícím zahradou areálu Nisa Factory zavedl diváky mezi kulisy velkoformátových pláten ilustrací Matyáše Proška ze stejnojmenné knihy Potoky perel. Scénografie procházky si magicky pohrála s industriálním prostorem továrny. Tmavá zákoutí  továrny ožila hrou světel doplněnou o audiovizuální efekty.  Scénografie MgA. Anna Strnadová

1-31.jpg

Andělé Jizerských hor 2019

SKUBB. s jizerským šperkem, ilustrátor MAT, výtvarnice Ištabela Barela, sochař Andrey Krasnopevtsev, architektka Pavlína Mullerová a Eliška Mullerová, výtvarnice a restaurátorka Petra Filipovská, šperkařka Renata Vydrová a poetické duo Pol Eno  připravili  jedinečnou objektovou, výtvarnou výstavu vycházející z dlouholeté historie sklářského kraje.

ARA_9629.jpg
Potoky perel.jpg
bottom of page